Месечно предизвикателство: Доброволчеството на фокус

Месечно предизвикателство: Доброволчеството на фокус

от TimeHeroes, 7 December 2022

"Имаме само онова, което даваме."

Исабел Алиенде, чилийска писателка в жанра на магическия реализъм

 

Какво е доброволчеството? 

Ако четеш това, най-вероятно вече си изпечен доброволец и всичко важно ти е ясно. Но в месеца, в който честваме Международния ден на доброволчеството, ни се иска да преговорим: доброволец е всеки, който по свое желание и безвъзмездно извършва различни дейности, които допринасят за добруването и подобряването на човешкото качество на живот, правата на животните и състоянието на природата. Ами това сте точно ти и всичките участници в клуба. Празнуваме заради вас, хилядите други доброволци в България и по света и страхотните неща, които вършите всеки ден!

И понеже 5 декември мина току-що, а на 10 декември отбелязваме и Международния ден за правата на човека, решихме, че не можем да изберем една единствена тема за месеца. Затова посвещаваме този месец на всички каузи, за които доброволчеството допринася всеки ден. 

В какви каузи можеш да се включиш тогава?

Сега ще ти припомним няколко от тях, защо е важно да се подкрепят, както и идеи за мисии и организации, с които да си партнираш.

На 3 декември отбелязахме Международния ден на хората с увреждания и неслучайно илюстрацията към тазмесечната тема е точно тази. Хората с увреждания са точно като всички други: те обичат, мечтаят, копнеят за грижа, създават приятелства. Единствената разлика е в техните нужди. Училищата, градската среда, работните места и светът като цяло обаче рядко са съобразени с техните потребности. 

 

Мисия на фондация “Ела и ти”, в която Краси за пръв път влиза в пещера "Снежанка".

Ето тук можеш да прочетеш още по темата, а междувременно директно ти даваме няколко идеи за мисии, които можеш да организираш с приятелите си по темата: 

👉Помогнете на местен център за деца и младежи с увреждания
👉Организирайте изложение с помощта на свои съученици със специални нужди
👉Изработете учебни материали за деца със специални потребности
👉Организирайте онлайн семинар за правата на хората с интелектуални затруднения

Ето и някои от организациите, които се грижат за добруването на хората с увреждания в България: 

Фондация „Светът на Мария“ подкрепя хората с интелектуални затруднения, подавайки им ръка в доразвиването на уменията, свързани с работа и общуване. Нещо повече – мотивирани доброволци помагат в дневния център на организацията, като участват в ателиета по изкуство, такива за развиване на битови умения и готвене.
От създаването си досега над 800 вдъхновени (и вдъхновяващи) доброволци са подкрепили центъра „Карин дом във Варна. Те се включват в събирането на средства, за да се задоволят физическите и психологически нужди на децата, които посещават центъра; засаждат цветя в градината му;помагат с талантите си в графичния дизайн, фотографията и писането. С тяхна помощ „Карин дом“ подкрепя повече от 300 деца годишно!
Сдружение “Няма невъзможни неща” също помага на младежи с увреждания или затруднения в общуването да бъдат самостоятелни, да имат приятели и да могат да работят, след като завършат образованието си.
Фондация „Ела и Ти“ пък прави красотата на природата достъпна за всички. И добавя екшън. С помощта на сърцатите организатори и техните помощници доброволци, десетки хора с физически увреждания са посещавали подземните светове на пещерите „Съева дупка“ и „Проходна“ и са политали (с тролей) на 40 метра над Фотинските водопади. Зад всички тези положителни емоции стоят над 130 доброволци, помагали на организацията през годините.
Сдружение “Конна терапия” помага на деца с аутизъм, синдром на Даун, детска церебрална парализа, говорни, поведенчески, социални, емоционални или други затруднения чрез терапия с коне.

 

Друга кауза, в която можеш да се включиш, е тази за женските права. Все още текат дните за борба с полово-базираното насилие (между 25 ноември, Международен ден за борба с полово-базираното насилие и 10 декември, Международен ден за правата на човека). Макар мнозина да смятат, че в модерния свят няма специфични проблеми, с които жените се сблъскват чисто и просто заради пола си, проучвания и статистики говорят друго. А във времена на войни и хуманитарна криза, положението на жените е още по-утежнено. 

 

В склада на "Съветът на жените бежанки" могат да се намерят дори боксови ръкавици.

Повече по въпроса можеш да прочетеш тук и тук, а отдолу следват идеи за мисии:

👉Организирайте кампания за даряване на менструални продукти
👉Организирайте урок по здравно и сексуално образование в училището или университета си
👉Станете доброволци в център/пункт за хуманитарна помощ
👉Създайте неформална женска група във вашето училище или университет
👉Организирайте феминистка разходка във вашето населено място
👉Създайте механизъм в училище за подкрепа на момичета, пострадали от насилие

А ето и някои от организациите, които работят за правата на жените и помагат пряко на хора, попаднали в клопката на полово-базираното насилие: 

Съветът на жените бежанки в България. В началото организацията е създадена от доброволци – девет смели жени от Ирак, Иран и Афганистан. Председателката Линда Ауанис споделя, че водеща за нея е била както промяната в представите на българското общество за жената-бежанка, така и промяната в мъжете бежанци за ролята и мястото на жената в обществото.
Български фонд за жените е единствената българска организация, която подкрепя други по-малки организации в страната, които работят по проблеми, свързани с правата на жените.  Всички те се застъпват за равнопоставеността на жените и момичетата във всички сфери на обществения живот и за премахване на всяка форма на дискриминация.
Фондация ПУЛС поддържa кризисен център за жертви на насилие и работи пряко със пострадалите всеки ден в две основни посоки – превенция и рехабилитация.
Фондация Анимус поддържа горещата телефонна линия за пострадали от насилие, за която неуморно работят доброволци и предлага консултативни услуги.

 

Декември означава, че зимата вече е факт, а тя е много по-страшна за хората, които нямат ресурсите да поддържат дома си топъл, да си позволят питателна храна или дори живеят на улицата. Според Евростат през втората половина на 2022 г. 39,8% от хората в България едва свързват двата края. Повече по темата можеш да прочетеш тук

Но добрите новини са, че ти можеш да помогнеш чрез доброволчески мисии! 

В кухнята на “Храна, не война” тече трескава подготовка, която ще осигури топъл обяд на десетки хора.

👉Можеш да се организираш с приятели и заедно да раздадете храна (която не изисква готвене) и топли пакети (с ръкавици, шапки, дори одеяла) на бездомните хора в квартала, в който живееш, или пък на онези, които виждаш по пътя за училище. Можеш и просто да им купиш чай или друга топла напитка и да им отделиш 5 минути – толкова е лесно да си добър и да донесеш малко радост в нечий ден. 

А ето и организациите, които работят със социално слаби хора и в чиито дейности можеш да се включиш:

В няколко градa в страната ежеседмично се организират кухни за бедни, където всеки желаещ може да участва в белене и рязане на зеленчуци, приготвяне и раздаване на храна. Доброволческата кухня за нуждаещи се към храм „Св. Пророк Илия” в жк „Дружба” 2, гр. София, е създадена от група млади хора през далечната 1999 г. Всяка неделя оттогава над хиляда доброволци от всички възрасти се редуват в приготвянето на топла храна за стотици бедни и социално слаби.
Самоорганизираният колектив от доброволци “Храна, не война” пък събира съмишленици с различен произход, статус в обществото и житейска история, за да помагат на хора в нужда със сготвена храна и облекло. Групата приобщава хора в неравностойно положение, включва ги в полезни дейности и подкрепя всеки според нуждите му.
Има и множество примери на акции за събиране на хранителни продукти, хигиенни принадлежности и дрехи за бездомни. През 2016 г. група ученици от 12 Г клас на Първа езикова гимназия във Варна организираха кампания "Подай ръка, направи добро!" за набиране пакетирани храни за хора в нужда. Доброволческият клуб към 4 ОУ „Проф. Джон Атанасов“ в София пък се включи към набирането на дрехи, играчки, книги, мебели и вещи за бита към пунктовете “Дари любов”.
Българска хранителна банка събира доброволци на тържището Слатина-Булгарплод в София. Там се сортират, описват и подготвят дарени плодове, зеленчуци и пакетирани храни за подпомагане на хора в нужда.
Фондация "Център за хуманни политики" помага на зависими и бездомни да получат хранителни продукти и най-необходимото за личната си хигиена в поддържаната от тях Розова къща, а сдружение Каритас София разполага мобилен кабинет на различни локации в София, през който ежедневно преминават хора в крайно затруднено положение. Там те получават първична медицинска помощ, съдействие при издаване на документи за самоличност, социално консултиране и др.
Много интересен и полезен е също и проектът на Фондация за социална промяна и включване. Организацията стартира през 2014 г. като мисия в TimeHeroes.org за събиране на офис-техника и консумативи за оборудването на бъдещ социален център. До този момент врати отварят общо четири такива институции в София, Варна и Бургас, които подкрепят младежи, излизащи от домове за сираци, и хора в риск от бедност. Центровете подпомагат интеграцията на младите хора, които се оказват буквално на улицата без умения и знания или представа как да продължат живота си след като напуснат институциите.
Добър пример за даряване на време и грижа за другия е инициативата “Изплети топлина” на фондация "Има начин" за единадесета поредна година ангажира доброволци от цялата страна в създаването на вълнени шапки, шалове, ръкавици и чорапи за бездомни. Организаторите не набират дарения, а прежда и материали за работа, защото вярват, че най-ценният капитал е отделеното време, трудът и емоциите на доброволците.
Сдружение “Василица” помага на деца и младежи от бедни семейства във варненския регион с тетрадки и учебни помагала, така че липсата им да не става причина за това да не ходят на училище. 

 

И като казахме зима - тя е въпрос на живот и смърт за много бездомни и диви животни. Често забравяме за тях и потребностите им, макар че би трябвало да живеем в симбиоза и да сме приятели. Повече за положението на животните в България и по света можеш да прочетеш тук

 

Кучетата в приюта на “Бандата на 1500-те” се вълнуват за следващата си разходка. 

Ето ти и идеи за мисии, свързани с помощ за животните:

👉 Направи хранилка за птици – измайсторете я от пластмасова бутилка и я поставете на балкона, в двора или в най-близкия парк. Редовно я пълнете със слънчогледови семки. Семенцата трябва задължително да са сурови и безсолни. Слънчогледът е най-подходящата и достъпна храна за пойните птици, зимуващи по нашите ширини. Можеш дори да разкажеш на приятели и да спретнете хранилки в училище.
👉Изработи временен подслон за бездомните животни в квартала като намериш празен кашон/кутия/стара касетка с подходящ размер, сложиш вътре старо одеяло и/или възглавница за повече изолация и топлина и го оставиш на място, където знаеш, че някой бедстващ четирикрак приятел ще го открие. А ако имаш възможност, можеш и редовно да оставяш храна до подслона, тъй като телесната температура на животните зависи от калориите, които приемат всеки ден - колкото са по-гладни, толкова по-студено им е. Включи и другите герои от клуба!
👉Помогни на животните в приюти като от клуба ти организирате кампания за събиране на храна и материали. Виж тази мисия за повече информация и идеи.

Организации, които се занимават с права на животните, и към които можеш да се обърнеш:

Фондация "Наука за природата"
Фондация “Дивите животни”
Зелени Балкани
Фондация “Четири лапи”
Сдружение “Гласът на животните”
Dare2Care Animals
iCat Rescue
Animal Rescue Sofia
Animal Hope Varna
Българско дружество за защита на птиците
Птиците в България
Българска фондация "Биоразнообразие"
Сдружение за дива природа БАЛКАНИ

 

Зимата значи и Коледа, но за много хора това не е празник. Дали заради бедност, самота или старост, мнозина нямат възможност да отбележат подобаващо предстоящите най-светли дни от годината. На помощ обаче и в този случай идват доброволците! Ето тук сме събрали всички коледни мисии от сайта на TimeHeroes. Ти и твоят клуб можете да се включите в тях или да организирате сами подобни акции. 

Ако пък от клуба все още не сте успели да организирате мисия по темата за ноември или още не ти е ясно защо многообразието е важно, ето тук можеш да откриеш повече информация за подкрепата на хора с различна културна принадлежност. 

Ами, от нас май е това. Можеш да използваш идеите, които сме разписали, или изобщо да не се придържаш към тях. Светът е твой! Сигурни сме, че каквато и мисия да ти хрумне този месец, все ще е страхотна. Ако имаш нужда от още идеи, можеш да разгледаш ресурсите в сайта, предишните мисии на другите клубове или пък направо да ни пишеш.

Успех!

Други събития