Месечно предизвикателство: Грижа за животните

Месечно предизвикателство: Грижа за животните

от TimeHeroes, 11 October 2021

Илюстрация: Joana Campinas за Fine Acts

През октомври можеш да организираш или да се включиш в мисия в помощ на четириног или пернат приятел

Ако животните можеха да пишат песни и да композират човешка музика, вероятно първият албум на някой таралеж от ранга на Джеймс Браун щеше да носи името “It’s a Human’s Human’s Human’s World” и да разказва за чувството да имаш размер на футболна топка, а около теб непрекъснато да хвърчат метални зверове с гуми. 

За огромно съжаление, колкото и да не ни се иска, развитието на човешката цивилизация до голяма степен е направило живота на много видове труден. А неведнъж е било и причина за изчезването на някои от тях. 

Ето защо през януари 2020 г. Европейският парламент призова света да се обедини и да постигне съгласие по някои въпроси, свързани със загубата на биоразнообразие (кратка справка: това са всички форми на живот на Земята с цялото многообразие на видове, генетични вариации и взаимодействието между тези форми на живот в сложни екосистеми. Знаем, че си го учил по биология).

Основните причини за този процес са:

  • Промени в използването на земите (обезлесяване, интензивно монокултурно земеделие, урбанизация).
  • Пряка експлоатация на видове от хората като лов и прекомерен риболов.
  • Промени в климата.
  • Замърсяване.
  • Навлизане на външни за екосистемата видове.

👉 Знаеше ли, че… Много от нещата, които приемаме за даденост, всъщност се дължат на нормалната функция на екосистемите? Така например растенията улавят и трансформират енергията на Слънцето и така я правят достъпна за останалите форми на живот. Бактериите и останалите организми към разграждат органичната материя и я превръщат в хранителни вещества в почвата, от които растенията се възползват. Животните опрашители пък (освен пчелите, това са и мухите цветарки, пеперудите, някои бръмбари и оси, както и по-големи животни като прилепи, птици, гущери, маймуни, гризачи и даже катерици) имат ключова роля за съществуването на куп култури. Ето защо, когато изчезват видове, абсолютно всички обитатели на планетата са застрашени от последствията. 

Може би точно сега си казваш, че да, кофти, но какво да направиш точно ти по въпроса? 🤔

Ти нито ловуваш, ако ходиш на риболов, обикновено е за спорта, хвърляш си боклука в кофата, не си отсякъл дърво, а може би дори си спасил животинка от улицата. Това е супер, но (внимание, клише!) всъщност всички - хора, животни, растения и всякакви микро и макро същества - сме свързани в една огромна мрежа, в която всяко движение в единия край предизвиква реакция в другия (това пък си го учил по физика). 

👉 Знаеше ли, че в ЕС има правила за защита на животните, които отразяват така наречените 5 свободи, които им се полагат по право:

  • Свобода от глад и жажда
  • Свобода от дискомфорт
  • Свобода от болка, нараняване и заболявания
  • Свобода да изразяват естественото си поведение
  • Свобода от страх и стрес

Какво искаме да ти кажем с всичко това? Всяка твоя стъпка към нещо по-добро елиминира някое вредно въздействие някъде там. Ако си готов да разбереш повече как можеш да помогнеш, в България има куп организации, които действат активно в помощ на най-различни бодливи и космати, разнородни опашати, ушати, крилати и мустакати приятелчета. И винаги имат нужда от една ръка. Може би точно от твоята?

Ето и идеи в кои редици може да се влее вашият доброволчески клуб, за да подкрепи четириноги диви и не толкова диви агенти.


Приютите за животни 🐕


Това може би вече сте го чували и ви се е сторило забавно - много приюти канят доброволци за разходки на обитателите си, по-конкретно: кучетата. Въпросът е дали сте се замисляли защо и как това е форма на подкрепа?

Приютът по същността си е място, което работи за намаляването на популацията на бездомни животни, като изпълнява ролята на техен временен дом. В идеалния случай - за малко и докато не се появи човекът на бял кон, който ще прибере някой опашат бандюга у дома и ще заживее щастливо с него завинаги. Така се освобождава вакантно място за следващия, докато и той не си намери семейство. И така нататък, и така нататък.

Обаче тази работа хич не е лесна - за да се поддържа един приют, има нужда от медицински грижи, храна, консумативи (от одеяла през легла, играчки и какво ли не) и осигурени условия за животните: пространство, къщички, понякога - даже неща като дървета, които да създават естествена сянка. 

Някои места, като например Every Dog Matters край Костинброд, пък започват почти от нулата и са си поставили амбициозна задача - да построят приют от отворен тип, където резидентите да се чувстват възможно най-свободни, без да влизат в тесни клетки.

Уви обаче, не всеки приют разполага с пространство, а почти всички имат общ проблем: екипът едва смогва със задачите и често не остава време кучетата дори да се разходят. А трябва да ви кажем, че това е доста мъчително за тях, особено ако седмицата им преминава основно в клетка. И това не е всичко: така те се учат, че хората са добри, както и да ходят на повод, да общуват с хомо сапиенс с доверие и да се превърнат от "улични" в "човешки" кучета. 

Вижте как да се включите в мисия за разходка на куче или вие самите да организирате разходка в помощ на приют.


Помощ на диво животно в беда 🦔


Случвало ли ти се е да видиш бебе птиче, паднало от някое дърво? Вероятно първата ти е реакция е била веднага да помогнеш, но дори да не ти се вярва, понякога в желанието си да направиш нещо добро за животното, всъщност можеш да му навредиш. 

Ето защо най-доброто решение, което можеш да вземеш в подобен момент, е да потърсиш мнението на специалисти, които се занимават с диви животни. Ще изброим няколко опции: 

  • Обади се на някой от зелените телефони на регионалните инспекции по околната среда и водите. Списъкът е тук.
  • Потърси контактите на най-близкото горско стопанство и го уведоми за проблема. Те ще ти обяснят какво да направиш.
  • Звънни в Спасителния център за диви животни към организацията “Зелени Балкани” и ги помоли за съвет. Имай търпение - те са доста натоварени и може да не успеят да отговорят веднага.
  • Ако имаш ситуация с прилеп, потърси фондация “Наука за природата” - те са абсолютни спецове по тези въпроси. 


Има начин с клуба ти да подкрепите и организации, които се занимават с животни в беда, като изпратите дарения, които са им нужни, за да обгрижват своите пациенти. Вижте как - Помогнете на организация с набирането на консумативи и храна за животни.


Вдигнете очи към пернатите ни съграждани 🦉


Знаете ли, че към момента в България са установени 409 вида птица, а под защита има цели 327. 100 от тях са включени в Червената книга, тоест съществуването им е поставено на карта.

Звучи като сериозна задача да се включите в опазването им, но всъщност има организации като Българското дружество за защита на птиците, които от години влагат време и енергия в тази кауза и винаги имат нужда от подкрепа на няколко фронта.

Така например през пролетта можете да се включите в организираното от тях масовото преброяване на врабчетата в България, като задачата е следната: всеки трябва да отдели 10 минути в интервала от 9 до 12 ч. на посочен от организацията ден и да брои колко врабчета ще прелетят през очите му, а след това да регистрира броя им в специално създадена платформа. Можете да следите тук: https://www.vrabcheta.bg/.

През лятото пък Институтът по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН, Националния природонаучен музей, Сдружение за дивата природа “Балкани” и холандският орнитолог Партик Бергкамп организират опръстителен лагер за птици на Дуранкулашкото езеро, който изследва есенната им миграция. 

На него доброволците трябва да ловят най-различни птици, да им поставят пръстенчета с уникален идентификационен код и да ги пускат обратно в природата, а ако ви се струва сложно, там обучават хората, които искат да се включат. По-малките обаче трябва да помислят и за придружител.

Събраните на лагера данни се анализират и дават важна информация за множество аспекти от живота на птиците.

Есента пък е време, в което можете да подготвите хранилки за зимата, така че да помогнете на видовете, които остават тук, да преживеят студа по-лесно. 

👉 Как да помогнете? Съвети от БДЗП:

1. Направете хранилка за птици – измайсторете я от пластмасова бутилка и я поставете на балкона, в двора или в най-близкия парк. Редовно я пълнете със слънчогледови семки. Семенцата трябва задължително да са сурови и безсолни. Слънчогледът е най-подходящата и достъпна храна за пойните птици, зимуващи по нашите ширини. Вижте подробни указания ТУК.

2. Предайте идеята нататък – споделете с приятели, разкажете в социалните мрежи, подарете хранилка на приятел, организирайте работилница в училището си. Мисия за 6+!

Не забравяйте, че нищо не приключва със самото им измайсторяване - ще трябва да поддържате хранилките цяла зима, когато птиците имат най-силна нужда от вас. 


Помагайте през телефона си 📲


Това нямаше да е възможно преди 10 години, но ето - можеш да помагаш на природата и нейните обитатели, докато скролваш. Е, ще трябва да спреш, но схващаш идеята - докато си с телефон в ръка.

Това занимание не е съвсем отборно, макар че е възможно и да сте заедно. Важното е всеки от вас да е нащрек, а приложенията, които може да си изтеглиш, са: 

🐶 Help a Paw - Това е app, чрез който всеки може да подава и да получава сигнали за изпаднали в беда бездомни животни, така че доброволците, които са най-близо, да могат да реагират навреме. Целта на приложението е да осигури бърз начин за информиране на хората за спешни случаи близо до тях.

Освен с очевидното, ако го инсталираш, ще помогнеш и по друг начин - като тестваш новите му версии и връщаш обратна връзка дали си открил проблеми, или не. Виж всички подробности ето тук.

🌳 Спаси гората - Както по-горе си прочел (но беше отдавна, знаем), обезлесяването е една от основните причини за загубата на животински видове в природата. 

Ето защо WWF-България разработва мобилното приложение “Спаси гората”, с което можеш да подаваш сигнали, ако станеш свидетел на незаконни дейности или природни бедствия в гората.

Изпробвай го и помогни на организацията не само да получава сигнали за злоупотреби, но и да го усъвършенства все повече. 

Виж също как да организирате информационна кампания на тема "Как да помагам на животно през телефона си".

Зоопарковете - за или против? 🐆

В България в момента има 21 зоопарка, 17 от които са отворени за посетители. Състоянието на всеки един от тях е подробно описано в доклада на Фондация “Четири лапи”, излязъл през април 2021 г.

Както ще видите там, зоопарковете се сблъскват с най-различни проблеми: остаряла база, недостатъчно добри условия за живот на някои обитатели, липса на образователна и консервационна дейности, както и проблеми с посетителите, които често хранят животните, а това може да им създаде проблеми. 

Въпреки това обаче зоопарковете са и места, които могат да помогнат за размножаването на някои застрашени видове и дори за опазването на биоразнообразието на Земята.

Ето защо работата на доброволците понякога е критично важна, тъй като екипите в зоопарковете често не разполагат с достатъчно големи ресурси, за да обърне внимание на някои неща, сред които предотвратяването на храненето на животните от страна на посетителите. 

👉 Ето и някои други задачи:

  • Участие в образователни програми за ученици.
  • Превод на статии и материали, нужни на зоопарка, както и подреждане и картотекиране на книги в библиотеката.
  • Помощ с дигитализацията на зоопарка. 

Уви, едно от условията в Софийския зоопарк е доброволците да са навършили 18 години, но можете да видите как да се опитате да организирате ваша мисия.

Организации, които се занимават с права на животните, и към които можете да се обърнете:

Фондация "Наука за природата"

Фондация “Дивите животни”

Зелени Балкани

Фондация “Четири лапи”

Сдружение “Гласът на животните”

Dare2Care Animals

iCat Rescue

Animal Rescue Sofia

Animal Hope Varna

Българско дружество за защита на птиците

Птиците в България

Българска фондация "Биоразнообразие"

Сдружение за дива природа БАЛКАНИ

📅 Важни дати: 

  • 4 октомври - Световен ден за защита на животните
  • 26 януари - Международен ден за обучение по опазване на околната среда
  • 17 февруари - Световен ден на котката
  • 3 март - Световен ден на дивата природа
  • 1 април - Международен ден на птиците
  • 22 май - Световен ден на биологичното разнообразие
  • 5 юни - Световен ден за защита на околната среда

Други събития