Месечно предизвикателство: Здраве и неравенства

Месечно предизвикателство: Здраве и неравенства

от TimeHeroes, 9 February 2023

"Не се чувствам много като Пух днес", каза Пух.
"Ето - каза Прасчо - ще ти донеса мед и чай, докато се почувстваш”

 

Какво е първото нещо, за което се сещаш, когато чуеш думата  “здраве”?

Може би сън, пълноценна храна и редовни упражнения. Може да си мислиш за късметите по Нова година и пожеланията за рожден ден, а може би се сещаш за болници и лекарства. 

В тази тема на месеца ще си поговорим за някои аспекти на здравето, за които се говори по-рядко. Но нека започнем по-общо. Най-простичко казано, здравето е състоянието на духа и тялото ти, твоето добруване. И всеки има право на здраве и условия на живот, които му помагат да остане здрав. Това означава, че на всеки би трябвало да е осигурен достъп до:

  • подслон;
  • комфортни и хигиенни условия на живот;
  • чиста питейна вода и пълноценна храна;
  • здравеопазване и спортни съоръжения; 
  • безопасни и адекватни условия в учебната или трудовата среда;
  • достъп до всеобхватна и достоверна информация относно здравето му.

Нека ти разкажем повече в цифри:

За жалост, в съвремието ни нито едно от тези базови неща не е свободно предоставено на хората и здравето на мнозина страда от това. 30% от българите например не могат да си позволят да поддържат дома си топъл през зимата – това е всеки трети човек. Страната ни няма официална статистика за хората без дом, но броят им по улиците видимо нараства всяка година. Работодателите масово неглижират правилата за безопасност на работниците, за да спестят пари и подлагат на опасност здравето и дори живота им. Всеки шести човек на Земята няма достъп до питейна вода, а над 155 милиона души по света гладуват. Та, можеш да си представиш как тези условия се отразяват на здравето на съответните хора - емоционално и физически. 

Няма какво да ти обясняваме за физическите проблеми, до които може да доведат липсата на хигиена, недохранването, хроничното студуване, мръсната вода и инцидентите на работното място. Те са ужасно много и се досещаш и сам. Повече за него можеш да научиш и от това видео.

Постоянната несигурност и стрес също могат да имат пагубен ефект върху много хора – 785 милиона души по света имат проблеми с психичното си здраве. Те могат да изглеждат по хиляди различни начини, но сред най-често срещаните са тревожността и депресията. Случаите им са се увеличили с 15% за последните 3 години заради пандемията от COVID-19 и войните по света.

Как така неравенство в здравето?

Най-общо казано, в зависимост от това къде живееш и какво е социалното ти положение, здравето ти може да спечели или да пострада, без това да зависи от теб и независимо колко добре се опитваш да се грижиш за себе си. Та, можем да кажем, че в здравето също има неравенство. Това неравенство понякога произхожда и от факта, че общественото внимание и усилия към решаване на здравните проблеми не е еднакво за всички – често се случва хора и цели общности да бъдат здравно дискриминирани, заради тяхната културна идентичност, етническа принадлежност, заради расата, пола и сексуалната им ориентация.

Да вземем за пример пола. Знаеше ли, че симптомите при инфаркт са различни при жените и мъжете? Може би не, защото се говори само за мъжките симптоми и често жените, които получават инфаркт дори не разбират, че това им се случва и не успяват да потърсят лекарска грижа навреме. А хронични заболявания като ендометриозата, засягаща 10% от жените в репродуктивна възраст и 4% от жените в менопауза по света, са все още малко изследвани, защото болката на жените често се неглижира от медицинските лица и понякога са нужни десетилетия, за да започнат подобни проблеми да се разглеждат сериозно. 

А какви са проблемите, зависещи от културната и етническа принадлежност? Ето пример:  близо 83% от ромите в България живеят в риск от бедност или социално изключване, като 23% нямат течаща вода. Това са огромни проценти и както споменахме по-рано, подобни условия на живот водят до проблеми със здравето. Повече за правата на хората от културни и етнически малцинства можеш да прочетеш тук и тук.  55% от ромското население в България обаче няма здравна осигуровка, която да им предостави достъп до здравни грижи. Дари заради липса на документи, официално работно място или средства, статистиката е факт: повече от половината роми в България нямат достъп до здравни грижи. А онези, които посещават лечебни заведения, често се сблъскват с расизъм - оплакванията им не се взимат присърце и биват третирани по-зле от етническите българи например. 

Защо сексуалното образование е важно?

Дори това да си ученик може да бъде пречка при получаване на адекватна информация, от която зависи здравето ти. Ето например сексуалното образование: то има за цел да информира подрастващите за безопасните практики и да ги предпази от нежелана бременност и сексуално предавани болести. В повечето училища в България обаче часове по сексуално образование липсват. Това лишава хиляди тийнейджъри от ресурси, който да използват в своя полза. Например много от учениците в гимназиален етап не знаят какви са начините, по които се предават определени вируси и инфекции и кога е нужно да използват предпазни средства

Но това не е всичко, за което се говори в часовете по сексуално образование. С тяхна помощ, учениците би трябвало да научат и как да поставят граници за себе си в сексуалните си връзки, както и как да спазват чуждите такива. Липсата на подобно здравно образование води до огромен процент младежи, които се поставят в рискови за здравето си ситуации, без да го осъзнават и често не се грижат за комфорта на партньорите си. 

Но дори когато се провеждат подобни часове в училище, част от учениците остават неинформирани. Когато примерите включват само ситуации с момче и момиче, младежите, които не са хетеросексуални или пък са просто любопитни, не получават нужните за първите си сексуални преживявания факти от сигурен източник и това излага здравето им на огромен риск

По-здрав си, когато се забавляваш.

И да се върнем на психичното здраве за момент: бедните хора и онези от маргинализирани общности по-често страдат от проблеми като депресия и тревожност, заради по-високите нива на стрес и опасност в ежедневието си. В същото време, те по-рядко имат достъп до ресурси, с чиято помощ да се справят с тези проблеми - било то заради липса на достатъчно средства за професионална помощ, невъзможност за достъп до здравеопазване или пък дори достатъчно свободно време за дейности, които доказано помагат със симптомите на депресията и тревожността. Знаеше ли, че има връзка между това да се социализираш с хора, да посещаваш културни събития и да прекарваш време в това да се занимаваш с творчески проекти и психичното ти състояние? Най-общо казано, колкото повече се забавляваш, толкова по-добро е здравето ти. За жалост повечето хора нямат достатъчно свободно време в ежедневието си, което да посветят на нещата, които ги правят щастливи и менталното им здраве страда от това. 

Неравенството в здравето е огромен проблем, който засяга милиони хора. Но добрата новина е, че можеш да направиш повече от това да пожелаеш на някого да е здрав по празниците и да му стискаш палци. 

Ето някои организации, на които можеш да помогнеш като доброволец:

  • Можеш да помагаш на хора с психични, емоционални и умствени затруднения, като подкрепяш групи за взаимопомощ и социализиране. Пример за такава инициатива е групата за здраве ТърновоRuns, в която доброволци от Велико Търново спортуват заедно с пациенти на  Центъра за социална рехабилитация и интеграция. Спортът и срещата с хора развиват както физическия, така и психическия им капацитет.  
  • Фондация "Светът на Мария" също често има дейности, в които да се включиш - за арт ателиета, градски градини и всякакви други работилници. Всички те имат за цел да подобрят качеството на живот на хората с интелектуални затруднения и техните семейства, както и да подпомогнат личностната им реализация чрез осигуряване на достъп до качествени услуги, развиващо обучение и подходяща трудова заетост. 
  • А пък от гражданското сдружение "Алцхаймер България" се занимават с превантивна, организационна и координаторска дейност, свързани с борбата с болестта на Алцхаймер и сходни заболявания, както и информативна дейност за сходни болести. С тяхна помощ можеш да станеш приятел на човек с деменция и малко да облекчиш симптомите му. 
  • Туристическо дружество "Боерица" и инициативата “По стъпките на Алеко с приятел” - единственото по рода си отборно състезание със социален елемент, стъпило върху важно събитие от миналото: първото изкачване на Черни връх през 1889 г. от Алеко Константинов и Никола Тантилов. Всяка година 10% от събраните такси за участие се даряват за определена кауза.
  • Домът за лица със сетивни увреждания в София редовно организира доброволчески разходки за незрящи, които за тях са много по-ценни от обикновено раздвижване. Ефектът върху доброволците също е неоспорим и се отразява директно върху чувството им за самоуважение, значимост и социална принадлежност.
  • Young Caritas реализира мисия, която съчетава спорт със събиране на отпадъци по метода “plogging”. Резултатът за участниците е подобрена спортна форма и доста по-приятна градска среда.
  • Сдружение “Паракидс" предоставя специализирана екипировка и методика за адаптиран спорт, с която децата с увреждания и нарушения в развитието да имат достъп до различни видове спорт и да могат да практикуват заедно с връстниците си в басейна, на пистата, на стадиона и сред природата.
  • Фондация “Ела и ти” организира редица спортни инициативи, в които прави посещения на труднодостъпни места в природата за хора със затруднена или невъзможна подвижност с помощта на специализиран екип;
  • СК "Бегач" работи за популяризиране на любителския спорт и здравословния начин на живот и вярва, че бягането и благотворителността могат да работят заедно.

А ако се чудиш какво можеш да направиш без организация зад гърба си, ето ти няколко идеи за мисии:

Полезни ресурси:

https://kupatanageroite.com/events/menstrualna-bednost
https://kupatanageroite.com/events/glada-po-sveta-kakvi-sa-faktite-i-kak-da-pomognem
https://kupatanageroite.com/events/rasizum-i-kulturna-diskriminatsiya

Важни дати:

7 април: Световен ден на здравето и здравеопазването
10 май: Световен ден на движението за здраве
17 май: Национален ден на спорта
31 май: Световен ден без тютюнев дим
10 октомври: Световен ден за психично здраве
8 ноември: Европейски ден на здравословното хранене
14 ноември: Световен ден на диабета
1 декември: Световен ден за борба със СПИН

Други събития