Гладът по света: какви са фактите и как да помогнем?

Гладът по света: какви са фактите и как да помогнем?

от TimeHeroes, 15 December 2020

Африкански деца, снимка от Unsplash

Никой не иска да се притеснява дали ще има следващо ядене. Въпреки това над 800 милиона души по света – повечето от тях в развиващите се страни – страдат от хроничен недостиг на храна.


Световният глад представлява порочен кръг, от който хората не могат да избягат. Той намалява човешката продуктивност и прави индивидите по-лесна жертва на болести, което на свой ред възпрепятства опитите им да получават по-добри доходи, благодарение на които да подобрят жизнения си стандарт. След като планетата произвежда храна, достатъчна за всички, защо мнозина все още заспиват гладни? Запознайте се с фактите по темата и начините, по които можете да помогнете.


Деца в отдалечен район на Кения, където най-близкия източник на питейна вода е на няколко киломентра, снимка от Unsplash


🌎 1. Какво е световният глад?

Световният глад се отнася до отделни групи на всички континенти, които редовно не получават достатъчно храна. За трета поредна година броят гладни се увеличава. Според данни от 2017 г. повече от 821 милиона души са изправени пред хроничен хранителен недостиг, т.е. всеки девети човек на земята не е в състояние да се прехранва.

По-голямата част от хората, засегнати от световния глад, живеят в развиващите се държави. Положението е най-лошо в Африка, където почти 21% от населението е принудено да се бори с глада всекидневно. Конкретният регион, където кризата е най-тежка, е Субсахарска Африка – там един от всеки четири страда от недохранване.

Азия пък е континентът с най-висок брой гладни хора по абсолютна стойност. Повече от 11%, или 515 милиона души, от тамошното население са изправени пред хронична хранителна недостатъчност. Напоследък изгледите в Южна Азия са се подобрили, но нивата на глад в Западна Азия продължават да нарастват.

През последното десетилетие са предприети важни стъпки в посока изкореняване на световния глад. През 2017 г. обаче се случва обрат, който връща статистиките към стойностите им от преди около десет години. Влошаващата се ситуация изисква завишени усилия от страна на правителствата и международните агенции, така че целта за устойчиво развитие на ООН, предвиждаща премахване на глада по света, да бъде постигната до 2030 г.


Филипинско семейство, което продава връзка банани за 0.66 ст. за да може да си купи дневна доза ориз, снимка от Unsplash


🤔 2. Защо световният глад представлява проблем?

Последиците са точно толкова разнолики, колкото и унищожитени. Хранителният режим, който се характеризира с недостатъчен прием на калории, протеини, витамини и минерали, спъва човешкото развитие на всеки етап и засяга както пеленачетата, така и непълнолетните и възрастните. Това пък има отрицателен ефект върху цялостното здравеопазване, образование, икономически и социален напредък на различните общности на земята.


Гладът не означава единствено да нямаш достатъчно храна – той се отнася и до това да нямаш достатъчно питателна храна. Недохранването е причина за 45% от смъртността на деца до 5-годишна възраст, а всяко шесто дете в развиващите се страни е с поднормено тегло. Значителна част от населението е засегната и от недостиг на микроелементи, т.е. от липса на витамини и минерали, нужни за поддържането на добро здраве. Това състояние понякога е наричано „скрит глад“, тъй като недохранването в този случай може и да не е придружено от видими симптоми. Един от най-типичните примери за споменатия диетичен дефицит е недостигът на желязо при жените в детеродна възраст.


Храната е изконно човешко право. Въпреки че на планетата се произвежда достатъчно количество, способно да изхрани всички 7 милиарда (а и дори повече) души, които я населяват, системните и икономическите неравенства водят до неравномерно разпределение и неравен достъп. Организацията по прехрана и земеделие към ООН изчислява, че една трета от храната, произвеждана в глобален мащаб, се губи или разхищава. В същото време всяка година гладът убива повече хора от маларията, туберколозата и СПИН-а взети заедно. Това обаче е несправедливост, която можем да поправим в рамките на собствения си живот – ако се планират правилно, селското стопанство, лесовъдството и риболовството могат да предоставят достатъчно питателна храна на всички ни. 


 
Рибар в Мианмар, снимка от Unsplash


💡 3. Коя е главната причина за глада по света?

Подобно на всички комплексни въпроси, които оказват своето влияние върху нас, причините за световния глад също са многостранни. Постоянната липса на стабилност, породена от неблагоприятни климатични промени, конфликти и икономическа стагнация, изостря хранителната несигурност. Въпреки това, тъй като мнозиноството гладни хора живеят в развиващите се страни, главната причина си остава бедността.


💳 Бедност


Бедността е основната причина за световния глад. Неравното разпределение на приходите, както и липсата на ресурси в развиващите се страни, означават, че милиони не могат да си позволят земята или селскостопнаските машини и суровини, от които се нуждаят, за да отглеждат питателна храна или за да се сдобият с нея по други начини. Един напълно затворен кръг – ако постоянно си гладен, имаш ниски нива на енергия и занижена психологическа и физическа функционалност, което на свой ред затруднява работата или ученето. Това пък води до продължителна бедност и глад.


Кола под вода, след наводнение в Париж, снимка от Wikipedia


🌡️ Климат


Изменчивостта на климата и екстремните метеорологични условия все по-категорично се превръщат в ключов фактор, изострящ световния глад. Броят бедствия (суша, масов глад, наводнения, непоносима жега), настъпващи вследствие на тези промени днес,  е двойно по-голям от този през началото на 1990-те. Само през 2017 г. почти 124 милиони души в 51 държави са изправени пред „критични“ нива на остра хранителна недостатъчност, изискващи неотложни действия, които да гарантират живота и прехраната им. 


Рязко покачващите се температури и променящите се дъждовни режими имат негативен ефект върху посевите и добитъка, което пък се отразява на хранителната сигурност. Повече от 80% от общия размер на щетите и загубите в селското стопанство например се обясняват със сушата. Фактите, свързани със световния глад, обичайно илюстрират, че хроничната хранителна недостатъчност е в пъти по-лоша в регионите, където земеделските системи са развили изострена чувствителност към температурните и дъждовните промени. Във въпросните зони, повечето от които се намират в Африка или Азия, голям дял от населението зависи от тези системи и не разполага с други, които да компенсират загубите.


😠 Конфликти и нестабилност


Глобалният доклад за продоволствените кризи от 2018 г. разкрива, че конфликтите и нестабилността са един от главните виновници за хранителната несигурност в 18 държави, като тя се равнява и на 60% от общата несигурност. Политическите конфликти могат да повлияят отрицателно пазарната инфраструктура, транспортните услуги и наличната обработваема земя на нивото на общността, като едновременно с това биха могли да доведат и до загуба на приходи, разселване и инфлация в цените на храните на индивидуално ниво. Тъй като различните региони се оказват все по-податливи на остри промени и все по-често попадат в капана на насилието, жизненоважните услуги и ресурси стават все по-недостъпни за най-уязвимите. Данни на ООН дори сочат, че 80% от хуманитарните финансови нужди са пряко обвързани с конфликти. Ясно е, че бъдещите усилия в борбата срещу световния глад трябва да вървят ръка за ръка с усилията по запазване на световния мир. 


📉 Икономически застой


Дори в мирни условия забавянето в икономическия растеж в последните години води до влошаваща се хранителна несигурност. Растящите цени и намалените разходи се отразяват негативно на способността на хората в много държави да се изхранват, като засягат както капацитета за внос и хранителния достъп, така и цените на стоките и субсидиите, предвидени за програмите за социална защита.


💪 4. Как можем да се преборим със световния глад?

За да се преборим ефективно с хранителната недостатъчност, правителствата, неправителствените организации и глобалните лидери във всички сектори трябва да си сътрудничат и да намерят нови решения на този проблем. Хранителната сигурност означава да знаеш откъде ще дойде следващото ти ядене – не само днес, но и в предстоящите седмици и месеци. Ако отделните общности получат възможността да произвеждат или закупуват собствената си храна, самите семейства могат да бъдат по-добре подготвени за бъдещите хранителни предизвикателства.


🚜 Устойчиво земеделие


Ако искаме да се погрижим за всички 821 милиона души, които страдат от глад в настоящия момент, то в такъв случай се нуждаем от огромна промяна в световните системи за производство на храна. Време е драстично да преосмислим начина, по който я отглеждаме, споделяме и консумираме. При едно добро управление нашето земеделие, лесовъдство и риболовство биха могли да предоставят достатъчно питателна храна за цялото население на планетата, като едновременно с това обезпечат повсеместен устойчив доход и предпазят околната среда. В тази връзка може да се запознаете със съвместните проекти на World Vision и Farming First, глобална коалиция, чиято цел е постигането на устойчиво селскостопанско развитие. 


☁️ Климатична издръжливост


Качеството на нашите океани, източници на питейна вода, гори, почва и биоразнообразие се влошава с бясна скорост. Климатичните промени продължават да оказват натиск върху тези ценни ресурси, като така повишават рисковете, свързани с природните бедствия, с които се сблъскваме. Очаква се тези екстремни изменения  да продължат и в бъдеще, така че е абсолютно задължително да намерим начини да подсилим земеделските системи и източници на препитание по цял свят. Помощта, оказавана на уязвимите общности, за да развият необходимата издръжливост, всъщност гарантира, че и те ще могат да се справят при непредвидени обстоятелства. World Vision предоставя животоспасяваща храна, която да задоволи и най-базовите нужди по време на природни кризи, като в същото време организацията се концентрира и върху изграждането на дългосрочна устойчивост пред катаклизми от всякакъв вид.


Жена работи в градина, докато носи бебе, снимка от Unsplash


👩 Фокус върху жените


Според Организацията по прехрана и земеделие към ООН жените съставляват 45% от селскостопанската работна ръка в развиващите се страни. Въпреки това към тях не се отнасят по начина, по който се отнасят към мъжете. Редовно стават жертва на крайна бедност, достигат по-ниска образователна степен, трябва да избират между по-голям брой еднакво важни приоритети и разполагат с по-ограничен достъп до и контрол над земи и ресурси. Сложим ли край на неравнопоставеността между половете, на жените ще им бъде предоставена възможността да изхранват семействата си, да отглеждат питателна храна, да разширят своите бизнеси и да вземат дейно участие в селскостопанските пазари. 


World Vision е един от лидерите в програмата 1000 Day Journey („Пътешествие от 1000 дни“), чиято главна цел е да осигури здравословно хранене на майките и децата през първите хиляда дни от техния живот – от зачеването до втория рожден ден на детето. Със своя фокус върху диетичното разнообразие, полезните хранителни практики и микроелементите, проектът допринася за това броят на децата, заплашени от недохранване, да бъде значително намален, като така коренно променя бъдещето на цели семейства и общности.


😎 5. С какво мога да помогна аз?


Световният глад може и да изглежда като един от онези непреодолими проблеми, които са твърде големи, че да бъдат разрешени от който и да е от нас. Ако обаче променим собствения си живот – вкъщи, на работното място, в нашите общности – ние също бихме могли да допринесем за откриването на решение. Заедно можем да създадем свят, в който храната е напълно достатъчна, бива споделена и всеки има място на масата. 


Фермерски пазар, снимка от Unsplash



🌾 Пазарувай от местни производители


Средностатистическото канадско месо пътува 3000 км, преди да стигне чиниите ни. Ако пазаруваме от местни фермерски базарчета или сами отглеждаме билките и зеленчуците си, ще правим по-устойчиви хранителни избори и ще предприемем важна стъпка към по-добро здраве и здравословно хранене.


🗑️ Стреми се към нулеви хранителни отпадъци 


Всички ние играем роля за намалянето на невъобразимите 1.3 милиарда тона храна, които ежегодно отиват на боклука. Вместо да губим една трета от световната хранителна продукция, бихме могли да си поставим малки, но все пак постижими цели: да сготвим, да споделим храната си с другите или пък да оползотворим остатъците като тор.


👍 Включи се в дейността на хуманитарните организации


Непосредстено след природни бедствия уязвимите общности по света имат нужда от незабавна хранителна помощ. Там, където хората са изправени пред хроничен хранителен дефицит, твоето дарение през програмите на World Vision би помогнало здравословни училищни менюта и животоспасяващи хранителни пакети да достигнат най-нуждаещите се деца. Спонсорирайки дете, ти можеш да допринесеш за изкореняването на крайните форми на глад не само за него, но и за неговото семейство и общност.


Източник: https://www.worldvision.ca/stories/food/world-hunger-facts-how-to-help

Превод от английски: Андриана Хамас

Български организации:

Българска хранителна банка

Фондация Mate Kitchen

Други събития