Месечно предизвикателство: Подкрепа за хора, живеещи в бедност

Месечно предизвикателство: Подкрепа за хора, живеещи в бедност

от TimeHeroes, 7 December 2021

“Преодоляването на бедността не е жест на благотворителност, а акт на справедливост. Това е защита на едно основно човешко право - правото на достойнство и достоен живот. ”

- Нелсън Мандела, активист за човешки права и първият чернокож президент на Южна Африка

Какво си представяш, когато чуеш израза “беден човек”? Може би такъв, който няма достатъчно храна, живее в мръсен и занемарен дом или пък изобщо няма дом. Също така не може да си купи разни неща от магазина, които другите могат, и често няма средства дори за дрехи и обувки.

Тези представи не са погрешни, но бедността не означава единствено да нямаш пари. Тя е свързана пряко с липсата на достъп до някои базови нужди и услуги, на които всеки един човек на света има право (както гласи и чл. 25 от Всеобщата декларация за права на човека): прехрана, облекло, жилище, образование, медицинско обслужване и социални грижи, необходими за поддържане на неговото и на семейството му здраве и благосъстояние.

🤓 Ето и малко статистика, свързана с крайната бедност в света:

  • 👉 689 милиона души живеят в крайна бедност, като оцеляват с по-малко от 1.90 долара (или 3.30 лв) на ден. 
  • 👉 Децата и младежите представляват две трети от бедните в света, а жените представляват мнозинството от този процент в повечето региони.
  • 👉 Нивото на крайна бедност в Близкия изток и Северна Африка е скочило почти двойно между 2015 и 2018 г. - от 3.8 на 7.2%
  • 👉 Въпреки че страните, засегнати от нестабилност, кризи и конфликти, са дом едва на около 10% от световното население, в тях са концентрирани 40% от общия брой на хората, живеещи в крайна бедност. 
  • 👉 Около 70% от хората над 15 години, които живеят в крайна бедност, нямат образование или имат само основно образование.

Източник: worldvision.org


снимка: Денислав Стойчев за TimeHeroes

Всичко това има своите последствия: много често хората, които са бедни, се превръщат в обект на дискриминация и нехуманно отношение, което постепенно ги изтласква от обществото и ги лишава от активна позиция по редица въпроси. А това също е сериозно нарушение на правата им.

Много често това дали един човек живее в бедност зависи и от политиката на държавата, в която е роден и живее. 

За най-бедните и най-уязвимите начинът, по който работят техните правителства, има пряко значение за качеството им на живот. Ако една държава не е способна да предотвратява конфликти или да осигурява достъп до основни услуги, последствията за гражданите ѝ, особено за бедните, може да са пагубни. 

Състоянието на бедност може да има временен, епизодичен или траен характер. Така например, ако някой член от семейството се разболее и лечението му изисква много средства, цялото домакинство за известно време може да живее с ограничен бюджет. Това се случва дори и когато поводът е радостен - като сватба или раждане на бебе.

Ако обаче един човек не може дълго време да работи заради здравословен или друг проблем (като например незавършено образование), това води до липса на постоянен доход и изпадане в състояние на трайна бедност.


снимка: Денислав Стойчев за TimeHeroes

🤔 Как стоят нещата в България?

В България по отношение на бедността за бедни се приемат хората, които:

  • 👉 нямат достатъчно доходи за задоволяване на основни материални потребности от храна, облекло, жилище и т.н.;
  • 👉 имат ограничен достъп до социални услуги като образование и здравеопазване;
  • 👉 нямат възможности за личностно развитие и избор за подобряване на жизнения стандарт.

Групите, които живеят в най-голям риск от бедност, обикновено са бездомните, хората от малцинства и мигрантите, самотно живеещите възрастни, семействата с три или повече деца, както и хората със зависимости и безработните.

Много от тези хора живеят под т.нар. “линия на бедност” - минималното ниво на доход, нужен да се посрещнат основни нужди и да се осигури нормален стандарт на живот. През 2021 г. тази сума в България е 369 лева. Как мислиш, колко хора живеят с по-малко на месец? Хиляда? Десет хиляди? Или пък 100 хиляди?

Всъщност под прага на бедността в България според социалното министерство живеят близо 1.6 милиона души, тоест около 23.8% от населението на страната. Според НСИ най-висок е относителният дял на бедните в областите Сливен - 31.3%, Монтана - 29.4%, Силистра - 29.1%, и Бургас - 29.0%. Най-нисък е относителният дял на бедните в областите Габрово - 12.3%, Разград - 12.6%, и Шумен - 16.4%.


снимка: Денислав Стойчев за TimeHeroes

Освен работещите хора бедността засяга също и по-малките. Вероятно си забелязал, че твои съученици не разполагат с достатъчно джобни пари, за да си купят неща, които другите могат да си позволят. Това е така, защото една пета (18.9%) от непълнолетните хора под 18 г. живеят в условия на материални лишения (НСИ, 2019 г.). 

Обикновено причините за детската бедност са безработица на родителите, недостатъчна държавна подкрепа, семейства, в които има само един родител, миграционен произход (ако например родителите ти са бежанци), както и това дали си от многодетно семейство.

За жалост, детската бедност, както всяка друга, не е свързана само с това дали имаш пари, или не. Тя често води до липса на адекватни условия за живот и невъзможност да се посещават детска градина, училище и други социални услуги. А това има дългосрочни последствия и вкарва човек в цикъл на бедността, от който после се излиза много по-трудно. 

Възрастните хора и пенсионерите също допринасят чувствително за нивата на бедност в страната. Много от причините за това са свързани със сложни социално-икономически фактори, историческо развитие, държавни политики, миграция и много други. 


снимка: Денислав Стойчев за TimeHeroes

💪 Тук вече сигурно се питаш следното: добре тогава, аз как да помогна, когато е толкова сложно?

Разбира се, проблемът с бедността не може да се реши от днес за утре, но твоята солидарност и помощ е напълно достатъчна, за да подкрепиш бедни хора - независимо дали в квартала, блока, училището, селото или града ти.

Как с клуба ти да помогнете като доброволци? 🚀

Сега, вероятно от написаното си вадиш следния извод: основната отговорност за справяне с бедността имат държавите и тяхното управление. Това е вярно, но макар (още) да не си депутат, имаш силата да направиш живота на някого по-добър и като доброволец.

Един от начините съвсем пряко да помогнеш на човек в нужда, е да сготвиш за него и да помогнеш той да се нахрани. Има градове, в които ежеседмично се организират кухни за бедни, където всеки желаещ може да участва в белене и рязане на зеленчуци, приготвяне и раздаване на храна. 


снимка: Денислав Стойчев за TimeHeroes

Доброволческата кухня за нуждаещи се към храм „Св. Пророк Илия” в жк „Дружба” 2, гр. София, е създадена от група млади хора като теб през далечната 1999 г. Оттогава насам всяка неделя над хиляда доброволци от всички възрасти се редуват в приготвянето на топла храна за стотици бедни и социално слаби. Младежи от доброволчески клуб “Подкрепа” от Пирдоп почти всяка неделя пътуват с влака до София, за да се включват в готвенето.

Самоорганизираният колектив от доброволци “Храна, не война” пък събира съмишленици с различен произход, статус в обществото и житейска история, за да помагат на хора в нужда със сготвена храна и облекло. Групата приобщава хора в неравностойно положение, включва ги в полезни дейности и подкрепя всеки според нуждите му

Има и множество примери на акции за събиране на хранителни продукти, хигиенни принадлежности и дрехи за бездомни.

Така например през миналия сезон на “Купата” подобни акции организираха почти всички клубове.

Ако не знаеш откъде да започнеш, ето тук са събрани всички мисии за помощ на хора в неравностойно положение тази Коледа.

🏛️ Как гражданските организации се борят за правата на хората, живеещи в крайна бедност? 

Много активни граждански организации и инициативи работят целенасочено в подкрепа на бедните.

Българска хранителна банка събира всяка седмица отбор доброволци на тържището Слатина-Булгарплод в София. Там се сортират, описват и подготвят дарени плодове, зеленчуци и пакетирани храни за подпомагане на хора в нужда.

Фондация "Център за хуманни политики" помага на зависими и бездомни да получат хранителни продукти и най-необходимото за личната си хигиена, а сдружение Каритас София разполага мобилен кабинет на различни локации в София, през който ежедневно преминават хора в крайно затруднено положение. Там те получават първична медицинска помощ, съдействие при издаване на документи за самоличност, социално консултиране и др.

Много интересен и полезен е също и проектът на Фондация за социална промяна и включване. Организацията стартира през 2014 г. и до този момент врати отварят общо четири преходни жилища в София, Варна и Бургас, които подкрепят младежи, излизащи от домове, както и хора в риск от бедност. Освен това екипът ѝ поддържа и център “Светоглед” в квартал “Факултета”, където деца от ромски произход се подготвят за първите си дни в училище, което намалява риска те да отпаднат от образователната система на по-късен етап.

Движението “АТД Четвърти свят - Заедно за достоен живот” пък се ражда във Франция и помага на най-маргинализираните семейства по цял свят с идеята, че достъпът до знания е начин за преодоляване на крайната бедност.

Организацията действа и в България от 2015 г. насам, а зад гърба си има натрупан цял архив от супер инициативи, сред които “Празникът на споделените таланти”, Мобилно училище Столипиново, Улична библиотека, както международни семинари за социални дейности и приобщаващо образование.

Сдружение “Василица” помага на деца и младежи от бедни семейства във варненския регион с тетрадки и учебни помагала, така че липсата им да не става причина за това да не ходят на училище. 

Подобна е каузата и на други сдружения: Младежка организация “Рома Ямбол”, която подкрепя общността и хората в нужда в Ямболско, сдружението “Бъди добър! Прави добро!”, което помага на нуждаещи се във Врачанско, фондация “Заедно напред, Розино”, която подпомага целогодишно най-бедните и уязвими жители на селото, варненското сдружение “Милосърдие за теб”, което подкрепя деца, изправени пред риска да отпаднат от образователната система поради ниския социален статус на семействата си. 

И това е съвсем малка част от всички организации, които се занимават с хора в неравностойно положение - такива има във всеки град в България, а ако ти трябва малко помощ да ги откриеш, можеш да влезеш и в НПО портала

🙌 Идеи за доброволчески мисии, които клубът ви може да организира!

🗓️ Важни дати:

16 октомври: Световен ден на храната

17 октомври: Международен ден за премахване на бедността

3 декември: Международен ден на хората с увреждания


Други събития