Организирай интерактивен открит урок, посветен на правата на децата
Организирай интерактивен открит урок, посветен на правата на децата

Как премина мисията?
Днес се проведе открит урок, разработен съвместно между учениците от гимназиалния етап, участници в ученическия съвет и учениците от 3 в клас на СУ "Георги Измирлиев", гр. Горна Оряховица .
Преките участници в урока бяха учениците от 3 в клас. Те трябваше да покажат познания за правата и отговорностите на децата, да нарисуват избрани правила, да дадат рецепта за един добър и успешен клас с езика на добродетелите, както да драматизират различни конфликтни ситуации от училище чрез езика на добродетелите и чрез метода на форум – театъра на сцената в актовата зала на училището. Учениците работиха в екип и показахат уменията си за атрактивно представяне на дадена тема. Работата по темата ще продължи и през следващите месеци - учениците ще популяризират правата на детето сред своите по-малки и по-големи съученици. Основната мисия на УНИЦЕФ е Конвенцията на ООН за правата на детето да бъде приета, разбрана и прилагана на всички нива в обществото, включително и от децата.
Какво?
Интерактивен открит урок, посветен на правата на децата организират учениците от 3 в клас, участници в проектно базирано обучение по Гражданско образование в СУ “Георги Измирлиев”, гр. Горна Оряховица.
Учениците ще участват в занимателни дидактически и ролеви игри, ще решават казуси, ще дискутират, ще работят в групи , ще оценяват ситуации, ще изследват зависимостта на силата и успеха на една група от броя и способностите на нейните членове, ще идентифицират конкретни проблеми и ще търсят пътища за оказване на помощ, ще оценяват възможностите за изразяване на своето мнение в ситуации на вземане на решения. По интересен и забавен начин да успеят да научат и разберат документа, регламентиращ правата ми.
Кога?
15.04.22 г. от 12.20 часа
Къде?
В училище
Нужна екипировка?
Не е необходимо
Защо?
Образованието по права на детето има важна роля от най-ранна възраст, тъй като през него децата откриват и опознават света, изграждат личността си и формират водещите за тях вярвания, ценности и нагласи, които ги правят уверени и успешни. Проучванията сочат, че учениците, които дискутират обществено важни проблеми, включително техните права и задължения, имат по-развити социално-емоционални компетенции и по-висока емоционална интелигентност. През тези занимания учениците откриват взаимодействието на собствената си личност, нагласи и мнение в различни взаимоотношения – тези с родителите си, с учителите си, със съучениците си и по-големите от тях ученици. Например, когато говорим за човешките права и какви са последиците от пренебрегването им, учениците се учат кога да поискат помощ, как да управляват емоциите си в предизвикателни ситуации и как да поддържат толерантни и здравословни взаимоотношения. С подкрепата на своите учители и с опита си от живота в общността през преживяване и дискусия, те се учат да поемат отговорност, да създават инициативи, изграждат увереност и готовност да бъдат активни участници в своя живот, сдружават се, учат един от друг и планират заедно.
Как да се включат герои, които не са част от клуба?
Свържи се с К. Енчева
