Научи се да разпознаваш фалшивите новини
Научи се да разпознаваш фалшивите новини

Как премина мисията?
Всеки от нас си дава сметка колко неприятно би се почувствал, ако чуе нещо невярно за себе си. В миналото отговорност за разпространяването на подобни слухове са носили клюкарите, способни да направят от мухата слон и да разкрасят всяка случка според собствените си виждания и фантазии. В днешни дни – ерата на интернет, нещата се случват далеч по-скоростно и мащабно и това е един от недостатъците на новото време.
И така – предизвикателството прието! Заедно се опитахме да разберем колко струва една фалшива новина и как да я различим в морето от информация.
За целта предварително проучихме темата като се спряхме на надеждни източници – Център за безопасен интернет и Наръчник за медийна грамотност. Моята задача беше да разпределя ангажиментите в седмите и осмите класове, а темата да бъде разгледана в часа на класа, за който предоставих изготвената от мен презентация. Потрудихме се доста и открихме начините за разпознаване и противопоставяне на манипулативните новини; разбрахме какво означават заглавията като „Шок!“ „Ужас!“, „Потрес!“; научихме как да правим проверка на фактите, кои са надеждните източници на информация, кои са сайтовете за проверка на съмнителна такава (за България – Factcheck.bg); приехме свои правила.
Смятам, че предизвикателството, което приехме ще бъде полезно за нас в бъдеще, тъй като ни помогна да изградим критично мислене, да не се доверяваме сляпо, да бъдем медийно грамотни и да не се поддаваме на фалшиви новини и пропаганда.
Красимира Скобелева
Какво?
Фалшивите новини и дезинформацията – информация, умишлено манипулирана с цел заблуждаване на хората, се превръщат във все по-забележимо световно явление. Около 85% от европейците виждат фалшивите новини като проблем в собствената си страна, а 83% – като проблем за демокрацията като цяло. Социалните медии със своите инструменти за персонализиране улесняват разпространяването им. Те често използват емоции, за да привлекат вниманието и да генерират кликове по икономически или идеологически съображения. Забележително е, че шест от десет споделени в социалните медии публикации дори не са прочетени от споделилия ги потребител. Дори и младите хора, които се ориентират добре в цифровите технологии, трудно успяват да идентифицират манипулираните новини. Затова решихме да се включим в месечното предизвикателство на „Купата на героите“ като се научим да подхождаме обективно, следвайки някои доказано работещи правила.
Кога?
Вторник, 16.05.2023 г., 13:00 часа
Къде?
29-та стая на СУ „Иван Вазов“, Корпус 1
Нужна екипировка?
Предварително е изготвена презентация, осигурени са канцеларски материали, подготвени са разработки с правила за разпознаване и противопоставяне на явлението „фалшиви новини“, както и храна.
Защо?
Не се доверявайте сляпо на това, което четете в социалните мрежи! Не приемайте всичко за чиста монета! Нека се научим да бъдем критични и да отличаваме фалша от реалността!
Как да се включат герои, които не са част от клуба?
Всеки желаещ може да се включи като изготви постер по темата, представи го в класа си или присъства на семинара в ЧК във вторник. Координатор: Красимира Скобелева. Ако имате въпроси, свържете се с мен на месинджър.
