Изнесете урок за правата на човека на по-малките си съученици
Изнесете урок за правата на човека на по-малките си съученици

Как премина мисията?
Днес, в класната стая на 2 б клас проведохме урок с по - малките си съученици на тема "Правата на детето - Право на живот, свобода и сигурност".
Продължителност 35
Енергизиращи упражнения: Не спирай да вървиш
Казахме на учениците да вървят по различни начини – сякаш са много щастливи, сякаш са огромен слон, сякаш са на 80 години, сякаш вали като из ведро, сякаш са прохождащи деца и т.н.
Дейност за релаксиране: Представете си, че ... Подканихме учениците да затворят очи и им давахме насоки да си представят събитие от миналото или бъдещето. Участниците започват да си представят събитието с все повече детайли, използвайки всички сетива.
• Започнете да дишате бавно и дълбоко...
• Представете си, че сте на място, където сте спокойни и отпуснати...
• Създайте детайлите в ума си.
• Какво виждате?
• Какви са звуците, миризмите и цветовете на това специално място?
• Има ли други хора?
Цели:
• Учениците да осмислят значимостта на правото на живот и сигурност;
• Да почувстват как се отразява ограничаването на човешкото право на живот, съществуване и лично пространство.
Допълнителна информация по темата:
• Конвенция за правата на детето – чл. 6:
https://www.unicef.org/bulgaria/sites/unicef.org.bulgaria/files/2018-09/CRC_bg.pdf
• Ръководство за преподаване на Конвенцията – УНИЦЕФ: https://www.unicef.org/bulgaria/sites/unicef.org.bulgaria/files/2019-09/Final-English-Guide-CRC30_BG.pdf
Въведение: Всички деца имат право на живот. След като децата се родят, възрастните се грижат за тях, за да пораснат. Те ги предпазват и им помагат да се чувстват сигурни и защитени. За въвеждане в темата използвайте опита на децата, като ги приканите да споделят ситуации, в които са се чувствали защитени; кога други са им помагали да оцелеят или да се справят с трудности в живота им.
Учениците гледат встъпителното видео за модул „Човешки права – права на детето“. https://www.powtoon.com/online-presentation/cLayWQmfhAM/?utm_medium=social-share&utm_campaign=player+page+share&utm_source=copy+link&utm_content=cLayWQmfhAM&utm_po=8422126&mode=movie
Методи от неформалното образование: игра, мозъчна атака
1. Показахме на учениците снимка и ги попитахме за какво се сещат най-напред, когато я гледат . Записахме ключови думи – асоциации, дадени от децата, например: защита, покрив, сигурност… На основата на личния опит на децата поговорихме защо е важно да пазим живота си и да се чувстваме защитени.
2. Игра
Етап 1: Учениците са застанали плътно в кръг един до друг. Един ученик е извън кръга и се опитва да влезе в него, но останалите не го пускат.
Етап 2: Друг ученик излиза извън кръга и се опитва да убеди останалите да го пуснат при тях.
Етап 3: При третото изиграване един ученик е вътре в кръга, клекнал, а всички останали са се скупчили плътно около него. Той се опитва да се изправи и да осигури свободно пространство около себе си, но останалите го притискат и не му позволяват.
Играта може да се изиграе още няколко пъти (в различните етапи), за да опитат повече ученици да влязат в различна роля и да почувстват какво е усещането да бъде ограничавана свободата ти на движение, или ти самият да си част от голяма група, която налага ограничения на другите. Играта показва на учениците на практика какво е чувството да бъде ограничена свободата ти, да се чувстваш застрашен и несигурен.
3. Дискусия
След играта учениците бяха насочени към рефлексия чрез въпроси – как са се почувствали в едната или другата роля; защо е важно да уважаваме правото на свободен живот на другите.
4. видеото https://www.youtube.com/watch?v=qtUdWJZ__ms
5. На основата на видяното направихме обобщение какво правят възрастните и държавите, за да гарантират правото на живот, свобода и сигурност на децата.
Рефлексия Препоръчвани въпроси, с които се насърчава осмислянето на проведеното занятие (зададени към конкретни ученици или към целия клас):
- Как се почувства, когато не те пускаха в кръга?
- Как се почувствахте, когато трябваше да попречите на вашия съученик да влезе в кръга?
- Кога беше по-лесно – когато беше в кръга (етап 3) или извън него (етапи 1 и 2)?
бележки С изиграването на ролевата игра се стимулира осмислянето на правото на децата на живот, оцеляване и лично пространство на сетивно ниво.
Видеоклипа е създаден от Съвета на Европа като ресурс със свободен достъп за нуждите на училищата: https://vimeo.com/292081189
https://www.youtube.com/watch?v=qtUdWJZ__ms
Какво?
Урок във 2 б клас на тема "Правата на детето - право на живот, свобода, сигурност, " Конвенция за правата на детето – чл. 6:
https://www.unicef.org/bulgaria/sites/unicef.org.bulgaria/files/2018-09/CRC_bg.pdf
Ръководство за преподаване на Конвенцията – УНИЦЕФ: https://www.unicef.org/bulgaria/sites/unicef.org.bulgaria/files/2019-09/Final-English-Guide-CRC30_BG.pdf
Всички деца имат право на живот. След като децата се родят, възрастните се грижат за тях, за да пораснат. Те ги предпазват и им помагат да се чувстват сигурни и защитени. За въвеждане в темата ще използваме опита на децата, като ги приканим да споделят ситуации, в които са се чувствали защитени; кога други са им помагали да оцелеят или да се справят с трудности. Подготвили сме много ролеви и енергизиращи игри, дигитални ресурси.
Кога?
29.04.22 г. от 11.30 часа
Къде?
В класната стая на 2 б клас
Нужна екипировка?
не е нужна.
Защо?
Учениците да осмислят значимостта на правото на живот и сигурност. Да почувстват как се отразява ограничаването на човешкото право на живот, съществуване и лично пространство.
Как да се включат герои, които не са част от клуба?
Свържи се с К. Енчева
