7 шокиращи факта за неравенството между половете по света

7 шокиращи факта за неравенството между половете по света

от TimeHeroes, 5 March 2021

Чернокожа жена гласува във Вашингтон, САЩ на 3 ноември 1964г., снимка от Unsplash

🌎 Жените и момичетата заслужават да живеят в един по-добър свят.


Проявите може и да се различават в зависимост от това къде сте, но неравенството между половете е въпрос от глобално значение. От филмовите студиа в Холивуд до Парламента или класните стаи в Танзания, жените и момичетата все още се борят за равни права и за шанса сами да определят посоката, в която животът им да поеме. Проблемите, които ги поставят в неизгодно положение, са широкообхватни, но и взаимообвързани. Тази социална група редовно среща пречки пред кариерното си развитие, упражняването на личните свободи или дори що се отнася до нещо толкова фундаментално като правото на образование. Следващите седем факта доказват, че момичетата и жените от всички краища на земното кълбо заслужават да живеят в един по-добър свят от този, който съществува днес.

Снимка от Unsplash

👩‍💼 1. През 2015 г. само 21 страни имат държавни ръководители жени

Да, едва двадесет и една. По една за всеки век.

Въпреки че жените съставляват 49.6% от населението на планетата, през 2015 г. само единадесет изпълняват посочената длъжност, а други десет оглавяват правителства. Общо 196 световни лидери са одобрили Глобалните цели за устойчиво развитие на ООН, но нима е възможно да създадем един по-честен свят, ако само една десета от тези лидери са жени? Това неравенство може да бъде проследено и по-надолу по политическата стълбица. В световен план само 22% от депутатите са жени. Обнадеждаващ обаче е фактът, че при общите избори във Великобритания през 2015 г. се забеляза чувствителен ръст в броя жени, получили достатъчно гласове – цели 29% – като дори тези рекордни стойности си остават твърде ниски. И тъй като институциите, които пишат нашите закони, все още представляват един по-скоро мъжки свят, вторият факт изобщо не би трябвало да ви изненада.

Снимка от Unsplash


⚖️ 2. Над 150 държави имат поне един открито сексистки закон

От „законното“ изнасилване в Индия до несправедливото наследствено право във Великобритания, мнозинството страни по света все още поддържат регулации, които правят живота на жените и момичетата както по-труден, така и по-опасен. Много от тях засилват представата, че жената е собственост на мъжа. В Йемен например омъжената жена не може да излезе от дома си без разрешението на своя съпруг, а в Камерун мъжът има правото да забрани на половинката си да започне работа, ако не одобрява позицията, която си е избрала. Като лишават жените от реално равенство пред закона или от право на власт над собствените избори, тези държави на практика институционализират неравенството. 

Момиченце в булченска рокля, снимка от Wikipedia

💍 3. Всяка минута 28 момичета биват омъжени, преди да са готови за това

Никое дете не е готово за институцията на брака. За младата етиопка на име Баюш например сватбата също идва твърде рано. Когато е само на три години, родителите ѝ започват да уреждат брак между нея и мъж, чиято възраст в пъти надвишава нейната. Която и да е невръстна европейка или американка в булчинска рокля автоматично предизвиква възклицания на възмущение у наблюдателя, за когото това е рядък, шокиращ феномен, който очевидно е и несправедлив. В действителност обаче всяка минута някъде по света се сключва детски брак, което се равнява на общо 15 милиона ранни брака всяка година. Родителите избират да пратят синовете си в класните стаи, а дъщерите са изпроводени до пословичния олтар с надеждата, че така бъдещето им ще бъде подсигурено, а финансовата тежест – облекчена. Въпреки това веднъж омъжена, девойката много често напуска училище, което пък значи, че не развива  необходимите умения, за да измъкне семейството си от капана на бедността.

Снимка от Unsplash

✋ 4. Едно на всеки три момичета е било жертва на физическо или сексуално насилие в някакъв момент от живота си

Според данни на ООН до 35% от жените днес са били мишена на сексуална или физическа принуда. Най-често срещаната форма на насилие, основаващо се на пола, обикновено е упражнявана от интимния партньор. Широкото разпространение на явлението по света означава, че жените на възраст между 15 и 44 години са изложени на по-голям риск от изнасилване и домашен тормоз, отколкото от рак, пътнотранспортни произшествия, война и малария.

Жени работници в китайска фабрика, снимка от Flickr


💰 5. В повечето държави жените печелят между 60 и 75% от надницата, която получават мъжете – за същата работа

Разликата в заплащането между жените и мъжете не познава граници, така че без значение дали си фермерка в Кения, или пък холивудска актриса, най-вероятно ще получаваш две трети от това, което получава колегата ти мъж. Във въздействащо отворено писмо актрисата Дженифър Лорънс споделя защо – въпреки привилегиите, с които се ползва – да ти се плаща по-малко, отколкото на мъжете, с които си партнираш, не е проблем, присъщ само на т.нар. „първи свят“. Както в различни сектори, така и в различни култури, хората упорито продължава да вярват, че жените трябва да очакват по-малко. Това е особено очевидно, когато става въпрос за образованието на момичетата.

Снимка от Африканско училище, кадър от Flickr

📚 6. Има прибилизително 781 милиона неграмотни възрастни по света – две трети от тях са жени 

Твърде много хора по света така и не получават възможността да се научат да четат и пишат. Това е трагедия както за мъжете, така и за жените, но липсата на каквото и да е равновесие в съотношението всъщност отразява дълбокото структурно неравенство, причините за което стават ясни от следното наблюдение: статистически погледнато, вероятността жените да бъдат неграмотни е двойно по-голяма, тъй като и шансовете да пропуснат всички образователни степени са двойно по-високи.

Иниациатива на UNESCO за образование на неграмотни жени чрез нови технологии, снимка от Flickr

🎒 7. 63 милиона момичета трябва да тръгнат на или да се върнат в училище

В момента по света има 63 милиона момичета, които не посещават каквито и да е учебни занятия – почти толкова, колкото е и цялото население на Великобритания. Дори и някое все пак да успее да се добере до първи клас, твърде вероятно е скоро след това да отпадне. Мнозинството момичета в Субсахарска Африка така и не успяват да завършват средното си образование, което от своя страна има унищожителен ефект върху по-нататъшната им съдба. Не само че са изложени на по-голям риск от крайна бедност, но и не се сдобиват със съществени познания, необходими за всички житейски сфери – от това как да се грижат за сексуалното си здраве до това как да защитават собствените си човешки права. Според едно проучване например необразованите жени са четири пъти по-склонни да вярват, че заразяването с ХИВ не може да бъде предотвратено. Без образование на всяко момиче ще му е трудно да защитава себе си и да поеме пълен контрол над своето бъдеще. Ако обаче момичето завърши и основното, и средното си образование, ще се омъжи по-късно, ще роди по-късно, ще отгледа по-здрави деца и ще изкарва повече пари. Защо тогава толкова много момичета са лишени от правото да се учат?

Всички тези факти опират до една единствена причина – неравенството между половете. Въпреки че тук са изброени само седем, жените и момичетата всъщност са изправени пред безброй препятствия всекидневно само защото са родени такива. През септември 2015 г. е постигнат консенсус около 17 глобални цели за изграждането на устойчив и по-равнопоставен свят, като една от тях дори предвижда осигуряването на качествено образование за всички. Почти една година по-късно все още няма конкретен план на действие, който да реализира тази амбиция.

Глобалното неравенство няма да свърши, докато всеобщото образование не се превърне в реалност. Ето защо призоваваме глобалните граждани, световните лидери, музикантите, активистите – изобщо всеки, който вярва в равенството – да се присъедини към борбата за правото на всяко момиче да учи. Крайно време е да разбием бариерите.


Автор: Йосола Олоруншола

Източник: https://www.globalcitizen.org/en/content/shocking-facts-gender-inequality-international-wom/

Превод от английски: Андриана Хамас

Други събития