Какво означава да си бежанец?

Какво означава да си бежанец?

от TimeHeroes, 7 April 2021

Арт инсталация "Торонто: СОС" от Ан Хирш и Джерами Анджиер в Торонто, Канада. Снимка от Unsplash

Бежанец е човек, търсещ убежище, след като различни прояви на агресия, преследване или война са го принудили да напусне дома си. Тази група хора е под закрилата на международното право, т.е. търсенето на сигурен пристан не е престъпление. И въпреки че всеки бежанец е човек, опитващ се да намери безопасен подслон, обратното невинаги е вярно.


Много бежанци по света живеят в уязвима среда, включително бежански лагери, нерегулирани крайни квартали и на улиците. В днешните пандемични условия пък мнозина от тях не разполагат с възможността да се дистанцират от околните или да поддържат базова хигиена.

Снимка от Unsplash

Факти за бежанците по света


21. век е свидетел на най-високите нива на разселване в писаната човешка история и именно затова е важно да сме насясно със следните цифри:

  • Към края на 2019 г. по света има рекорден брой бежанци – 26 милиона души.
    Половината от бежанците по света са деца.
  • Само в Сирия повече от 6,6 милиона души напускат домовете си, за да потърсят сигурност в Ливан, Турция, Йордания и други страни.
  • В Ливан, където в момента живеят повече от един милион бежанци, приблизително 70% от сирийците се намират в състояние на крайна бедност.
  • През последните три години повече от 750 000 деца се раждат в бежанския лагер Кутапалонг, прилежащ към града Кокс Базар в Бангладеш.
  • Около 30% от бежанците, пристигащи на Балканите, са деца, 25% от които достигат границите без придружител.
  • Поне 3,7 милиона деца бежанци не посещават училище, като COVID-19 допълнително изостря ситуацията.
  • По-малко от 1% от всички бежанци в крайна сметка успяват да се установят на новото място, да започнат нов живот и да намерят безопасност и сигурност.

Изображение от FreePik

Често задавани въпроси 🙋


1. Защо хората стават бежанци? 🤔


Хората се превръщат в бежанци поради определени причини като например:

  • Преследване заради расата, религията, националността, принадлежността към специфична социална група или политическа партия;
  • Война;
  • Етническо или политическо насилие.

Вече повече от едно десетилетие, броят хора, принудени да изоставят домовете си заради конфликти и преследване, постепенно нараства. През 2012 г. статистиките бележат значително покачване, за да маркират началото на познатата ни днес глобална бежанска криза. Няколко сериозни световни състресения допринасят за увеличаващия се брой бежанци:

  • Продължаващият конфликт в Сирия, който наскоро навлезе в десетата си година.
    Конфликтът в Афганистан (откъдето са и повечето деца бежанци без придружител в Европа) си остава един от най-смъртоносните по отношение на невръстните и най-беззащитни членове на обществото.
  • Принудителното разселване в Южен Судан вследствие на обявяването на независимост.
  • Бързо ескалиращото насилие в щата Ракхайн в Мианмар през 2017 г., което принуждава повече от половин милион души от народа рохинга да напуснат страната, за да спасят живота си.

2. Какво представляват бежанските лагери и защо са създадени? ⛺


Бежанските лагери са временни селища, създадени, за да предоставят на бежанците незабавна помощ и протекция. Веднъж загубили домовете си, те често не притежават почти нищо, което да могат да нарекат „свое“. Без достъп до храна, чиста вода, дрехи и надлежни средства за поддържане на базова хигиена, децата бежанци и техните семейства са податливи на болести, насилие и дори по-лошо.

Бежански лагери има по цял свят, като някои от най-големите са в:

  • Бангладеш;
  • Уганда;
  • Кения;
  • Йордания;
  • Танзания;
  • Етиопия.

3. Колко деца бежанци има по света? 🗺️


Половината от бежанците по света, или приблизително 13 милиона души, са деца под 18-годишна възраст. Твърде много момчета и момичета живеят в условия, които изобщо не са подходящи за хора на техните години – достъпът им до образование и здравеопазване е изключително ограничен, не са свободни да се придвижват и са почти изцяло зависими от хуманитарна помощ. Докладите преди коронавирусната пандемия сочат, че половината от всички деца бежанци по света (3,7 милиона) не посещават училище. 


4. Какво правят бежанците? 🧰


Животът на бежанците е един пълен хаос – не само заради травмиращите преживявания в родните им страни, преди да бъдат принудително разселени, но и поради опасностите, пред които са били изправени в търсене на убежище.

Бежанците, подобно на всички останали, имат нужда от храна, подслон и шанс да реализират пълния си потенциал. След като обаче са оставили всичко зад себе си и не разполагат с каквито и да е възможности за препитание, за много от тях е трудно даже да оцеляват. Благодарение на щедрата дарителска помощ, организацията Save the Children успява да предостави на децата бежанци и техните семейства предмети от първа необходимост и пряко съдействие.

Снимка от Unsplash

COVID-19 и бежанската криза: Най-уязвимите плащат най-висока цена 😷


За децата, които и преди кризата живеят в неблагоприятни условия, ситуацията се е влошила дори повече. Заради негативният ефект, който пандемията оказва на икономиката, бежанските семейства ще изпаднат в още по-крайна бедност, а детският труд в тези общности ще се увеличи. Децата бежанци, изгубили своите родители или други обгрижващи ги лица заради вируса, са заплашени от пренебрегване, насилие и експлоатация. Ако пандемията възпрепятства хранителните доставки, сериозните нива на недохранване сред тази група ще продължат да се увеличават. Много деца, живеещи в бежански лагери, страдат от отслабена иммуна система или редица скрити заболявания, пряк резултат от живота в окаяни условия. Ограничената работа на институциите, чиято цел е да защитават децата, правят последните лесна жертва на човешки трафик или ранни бракове.

Снимка от Unsplash

Защо е важно да помогнем на бежанците?

Като глобален лидер на хуманитарните програми, фокусирани върху деца, Save the Children помага на повече малолетни и непълнолетни да се върнат на училище, отколкото която и да е друга подобна организация. Пандемията категорично потвърждава, че живеем в един изключително взаимообвързан свят и че трябва да положим специални грижи за живота на всеки човек на планетата и най-вече за нашите деца.

Момичетата и децата бежанци страдат най-много от неблагоприятните вирусни последици. Малолетните и непълнолетните в Кокс Базар, както и тези, живеещи в разкъсаната от военни действия Сирия, срещат неимоверни трудности, за да се сдобият с каквито и да е здравни услуги и за да продължат училищните си занятия, изоставени заради вируса. Този безпрецедентен разрив в детското образование и възходящите нива на бедност биха могли да принудят най-малко 9,7 милиона деца никога повече да не се върнат в училище, като най-засегнатите сред тях са момичетата, бежанците и вътрешно разселените.

След като повече от 26 милиона мъже, жени и деца в този момент са принудени да напуснат родните си страни заради конфликти и преследване, трябва да осъзнаем, че е по-важно от всякога да предприемем действия, които да подобрят качеството на живот за тези хора.


Източник: https://www.savethechildren.org/us/what-we-do/emergency-response/refugee-children-crisis/what-is-refugee

Превод от английски: Андриана Хамас


Български организации:

Съвет на жените бежанки

Асоциация за бежанци и мигранти

Български съвет за бежанци и мигранти

Други събития