Да твориш добро за себе си и за Бургас

Да твориш добро за себе си и за Бургас

от TimeHeroes, 21 January 2021

Ако питаш Симеон Николов, Катина Сталева или Стефани Боова от Немската гимназия в Бургас дали 2020-та е била лоша за тях, те непоколебимо ще кажат „не“.

Даже напротив – Симеон, който сега е в 11. клас, споделя, че тази иначе страшна година за него е била „може би най-хубавата досега“. Част от причината за това е, че нещо е „прищракало“ в главата му, когато е станал доброволец. Преди това, признава той, му е било все едно какво се случва около него.

Излиза, че на човек просто му трябва един добър повод, за да види света по-другояче. За тези и още 40-ина герои това е една среща, поставила началото на клуб “ДоброТворците от Бургас”. Но чакай - тепърва имаме какво да ти разкажем.

Едно добро начало

Връщаме лентата някъде към края на юни, когато тримата ученици виждат обява за това, че в Бургас ще се състои Младежка академия за добротворци. Зад това на пръв поглед мистично събитие стои една млада и дейна жена: Габриела Славова, която е ръководител на отдел „Превенции и младежки дейности“ в Община Бургас.

Нейната идея е визионерска – да събере младежи с мотивация и свежи идеи, които да движат града напред и да изградят крепка мрежа от доброволци, като по този начин работят в полза не само на средата, но и на себе си.

Ето как постепенно започва да се оформя и младежкият клуб „ДоброТворците от Бургас“ – понастоящем с над 40 членове, той събира ученици и студенти не само от няколко езикови и професионални гимназии в морския град, но и от Медицинския университет в София и лицея „Луи Велики“ в Париж.

Колкото и различни обаче да са временните им адреси, те гледат заедно в обща посока – по-добро бъдеще за Бургас.

„Винаги съм се интересувала от развитието на самия град и на обществото – въобще всичко, което би допринесло за по-добра атмосфера на мястото, където живея. Идеята, че има академия, където мога да отида, да споделя мечтите си и да бъда чута, ми хареса изключително много“, разказва Катина, която е 10. клас, но вече от две години трупа доброволчески стаж. 



Мисии с мисъл

Първото, което учениците правят заедно, е да запретнат ръкави и да почистят плажа по предложение на един от доброволците.



Екологията въобще е една от посоките, към които клубът е насочил поглед.

„Мотивира ме това, че навсякъде има някакви минуси или дупки, които могат да бъдат поправени с моята помощ. Така например средата може да се подобри със засаждане на дръвчета, с работа в посока по-чист въздух. От друга страна стоят и нуждите на младите хора. В Бургас например доскоро нямаше младежки пространства, но вече има проект за такива. Идеята е не само да се събираме и да си говорим, но и да се развиваме“, допълва още Катина.

След първата акция Габриела поставя пред клуба нова задача: да движат сами организацията на първия по рода си Младежки Startup фестивал в Бургас. На него те канят увлекателни лектори като знаменития учител по физика Теодосий Теодосиев, предприемача и изпълнителен директор на "Джуниър ачийвмънт България" Милена Стойчева, както и създателите на платформи като Xchange.bg или образователната Znam. be.



„Най-силният ми спомен остава организацията на фестивала. Той се проведе на 12 август в Конгресния център и още от сутринта всеки имаше задача – някои седяха на рецепцията, други посрещаха гостите на входа, трети се занимаваха с лекторите. Накрая на деня имаше концерт, на който разпуснахме за добре свършената работа“, разказва Стефани, която също е 10. клас и споделя, че преди академията трудно е намирала място, където може свободно да говори за интересите си и да обсъжда идеите си със свои връстници.

За Симеон фестивала също е бил велико преживяване, особено когато денят е отминал и всичко е протекло гладко.

„Не си бях давал сметка колко много труд се изисква за подобно нещо. Ето защо, когато всичко приключи, се чувстваш дори по-мотивиран. Казваш си: „Уау, аз помогнах това да се случи!“, спомня си той.

Най-ценното “благодаря”

Разбира се, обратната връзка също е едно от нещата, заради които си заслужава да си доброволец.

Така например добротворците никога няма да забравят благодарностите, които получават от пациенти в COVID отделения в Бургас, след като на празниците им изпращат писма, картички и рисунки за подкрепа. С тази мисия те се включват за пръв път и в Купата на героите, но клубът не възприема състезанието като съревнование, а по-скоро като още една причина да не се отпуска, да реализира събития и да представя резултатите на повече хора.

„Ние просто правим неща, които така или иначе искаме да направим. Това за нас е  платформа, чрез която разпространяваме дейността си, мотивираме и вдъхновяваме хората да се включат“, разяснява Катина.

Междувременно ДоброТворците от Бургас готвят и нов проект, който са озаглавили „Зелени заЕдно“. Накратко: предстои да засадят 100 фиданки на различни места във и около града, получени безвъзмездно от неправителствена организация.

„Тъй като бяхме забелязали, че има доста екологични проблеми, наскоро почистихме и един терен около Младежкия културен център в Бургас. Искаме да заменим пластмасата и отпадъците с фиданки, дървета и растения, които да направят града ни по-пъстър и приятен за разходки“, разказва Стефани и допълва, че не им трябва нищо освен ръкавици и желание.



Защо си заслужава ли? “Опит и любов”

Какво биха казали на един 8-класник, ако дойде при тях и им каже: „Защо да съм доброволец, какво ще получа в замяна?“

„Бих му казала да пробва. Не мисля, че когато чуят думата „доброволчество“, хората си дават сметка какво им дава то. Опитът и знанията, които съм събрала, са изключително много – контакти, нови запознанства, знания. След време те биха ми помогнали с нещата, които искам да правя. Накратко, ще му отговоря следното: „Ще ти даде опит, но и любов“, защото хората, които срещнах, са много ценни за мен”, казва Катина и допълва, че не е задължително да чувстваш доброволчеството като твоето нещо, но не пречи да му дадеш шанс.

„Ако дори само запалиш някаква искрица в човека, това пак е победа“, допълва я Симеон.

Иначе в момента организацията им се случва изцяло онлайн и благодарение на координатора им Габриела, която е „нашата стабилна опора“, както те я наричат. Тя е наоколо винаги, дава им идеи и ги напътства.

А какво ще стане, когато завършат училище, е труден въпрос. Симеон и Стефани си представят да завършат университет в чужбина и да натрупат опит, а след това да се върнат в Бургас и да го приложат на практика.

Катина пък е истински оптимист и вярва, че през следващите две години градът ще се развие достатъчно, за да има избор и възможности за развитие. Без да трябва да стяга куфара си.

Що се отнася до доброволчеството, тя е доста уверена: „Може би след време ще сме малко по-заети и няма да имаме възможността да сме напълно отдадени на различни каузи, както сега, но отново бихме посветили част от себе си на това да правим добро. Наистина си заслужава.“



Други събития